Aleja Lipowa w Mielenku, największa - po plaży - atrakcja miejscowości; widok od strony szlaku pieszego z Mielna do Chłopów

Mielenko – atrakcje miejscowości i okolic

Mielenko to położona koło Mielna niewielka miejscowość, która posiada masę atutów: z jednej strony – spokój i ciszę, z drugiej – sąsiedztwo dużych ośrodków turystycznych powoduje, że łatwo dostępne są charakterystyczne dla nich atrakcje.

Mielenko – atrakcje miejscowości

Plaża w Mielenku jest stosunkowo mało zatłoczona, piaszczysta, z typowymi dla tej części wybrzeża falochronami z drewnianych bali. Odległość brzegu morskiego od centrum miejscowości to ok. 500-600 metrów, więc całkiem znośnie. Plaża nie jest zbyt szeroka, ale,  wobec niewielkiej liczby wczasowiczów, nie stanowi to wielkiego problemu.

Aleja Lipowa – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów miejscowości: szpaler starych drzew, ciągnący się po obu stronach drogi w kierunku Mielna. Niby nic takiego, ale ma swój niezaprzeczalny urok. Atrakcja jako miejsce do spacerów z dziećmi i nie tylko. Jedynym mankamentem może być ruch samochodów na drodze.

Aleja Lipowa w Mielenku, największa - po plaży - atrakcja miejscowości; widok od strony szlaku pieszego z Mielna do Chłopów

Spokój. Miejscowość w dużej mierze zachowała jeszcze klimat wioski. Jest więc np.  stosunkowo niewielka szansa, że jakaś sąsiednia dyskoteka lub bar zakłóci nam spokój w nocy. Jednocześnie, jeżeli my chcemy skorzystać z uroków tego typu placówek – znajdziemy ich bez liku w sąsiednich miejscowościach.

Szlaki piesze, rowerowe i nordic walking prowadzą przez nadbałtyckie lasy w kierunku Mielna i Unieścia lub Chłopów i Sarbinowa. Trudno się zgubić (szczególnie miłośnikom nordic walking – na tabliczki natrafia się co chwilę), a ich długość jest spora – więc miłośnikom tego typu atrakcji rozrywki z pewnością nie zabraknie. Sam las, przez który prowadzi trasa, jest zadbany i miły dla oka.

Szlak z Mielenka w kierunku Chłopów

 

Mielenko – atrakcje okolic

Klikając w kolorową nazwę miejscowości przejdziesz do strony opisującej jej atrakcje turystyczne.

Mielenko – atrakcje w okolicznych miejscowościach nad morzem

Mielno, Unieście – spore ośrodki turystyczno-rozrywkowe; oprócz typowych dla tego typu miejsc atrakcji, możemy tu gotycki kościół i fragmenty starej zabudowy; można też skorzystać z uroków Jeziora Jamno (tramwaj wodny, wędkowanie, można też wypożyczyć sprzęt wodny i zażyć trochę ruchu na samym jeziorze. Niewielka odległość pomiędzy Mielenkiem a Mielnem powoduje, że można się do tej ostatniej miejscowości wybrać nawet na spacer – droga prowadzi przez urokliwą lipową aleję; można też wybrać spacer plażą.

Sarbinowo – mur oporowy, mający zapobiec niszczeniu brzegów przez morze, wkomponowany obecnie w promenadę ( całość naprawdę robi duże wrażenie !), zabytkowy kościół, górujący bezpośrednio nad plażą;

Gąski – niewielka miejscowość, znana głównie z latarni morskiej; dawny pałac zamieniony obecnie w ośrodek konferencyjny;

Chłopy – układ przestrzenny miejscowości wpisany do rejestru zabytków (a do tego nieco zabytkowej architektury), przystań rybacka (“rybka z kutra”), 16 południk, a w zasadzie głaz sygnalizujący jego położenie.

.

Atrakcje w miejscowościach w głębi lądu

Koszalin – spore miasto; muzea, tereny spacerowe, miejsce na większe zakupy. Na Górze Chełmskiej sanktuarium oraz wieża widokowa, jest też trochę szlaków turystycznych o charakterze „prawie górskim”. W sezonie turystycznym można też wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową;

Niegoszcz – ogród botaniczny;

Śmiechów – niewielki, ale bardzo stary, romańsko-gotycki kościół;

Dobrzyca  Ogrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis (zespół ogrodów z różnymi “tematami przewodnimi, gigantyczny labirynt z żywopłotów (i trochę mniejszy dla dzieci), wieża widokowa.

Grzybnica – rezerwat archeologiczny z kamiennymi kręgami Gotów;

Karnieszewice – arboretum ze starymi i pięknymi okazami drzew;

Strzekęcino – pałac i piękny park;

Sianów – zabytkowa zabudowa, pamiątki po fabryce zapałek;

Sierakowo Sławieńskie – „Wioska Hobbitów”;

Iwięcino – zabytkowy kościół z unikalnymi malowidłami, przedstawiającymi Sąd Ostateczny;

Malechowo – prywatne muzeum pojazdów (głównie wojskowych);

Bukowo Morskie – zabytkowy kościół i pomnikowe drzewa;

Sierakowo Sławieńskie – „Wioska Hobbitów”;

Jak dojechać do Mielenka?

Poza sezonem 

Poza sezonem najprostszym sposobem na dojazd do Mielenka dla osób nie posiadających własnego środka transportu jest dojechanie do Koszalina, następnie skorzystanie z usług busów kursujących na trasie Koszalin – Mielno – Mielenko (w kierunku na Chłopy i Sarbinowo) – rozkład jazdy tych busów  tutaj.

W sezonie

Również poza sezonem nie jest łatwo dostać się do Mielenka. Miejscowość jest niestety na tyle niewielka, że spora część przewoźników ignoruje ją w swoich rozkładach jazdy. Oczywiście można skorzystać z transportu do Mielna, Chłopów lub Sarbinowa (po najechaniu na nazwę miejscowości trafimy na link do stron opisujących m.in. ich sezonowe połączenia z resztą kraju), a następnie skorzystać z usług opisanych wyżej busów.

 

Zobacz też:

Wróć do strony głównej.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *