Jarosławiec - atrakcje: plaża

Jarosławiec – atrakcje turystyczne miejscowości, ciekawe miejsca w okolicy

Na turystów, odwiedzających Jarosławiec, czekają liczne i zróżnicowane atrakcje. Również okolice tej miejscowości pełne są miejsc wartych odwiedzenia. Co warto zobaczyć?

Jarosławiec – atrakcje miejscowości

Plaża w Jarosławcu należy do grona najbardziej znanych nadbałtyckich plaż. Wszystko za sprawą niezwykłego ukształtowania linii brzegowej. Jest ono efektem niszczycielskiej działalności morza, a w zasadzie – ludzkiej reakcji na nią. Przez wiele lat plaża była niszczona i odbudowywana.

W roku 2018 ukończono inwestycję, która miała trwale zabezpieczyć brzeg. Nowa betonowa opaska jest mniej znanym jej elementem. Bardziej widowiskowe są konstrukcje, sięgające w głąb morza. To dzięki nim Jarosławiec zyskał w mediach miano „polskiego Dubaju„.

Zejście numer 2 jarosławskiej plaży jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jarosławiec - atrakcje: plaża

Przystań rybacka w Jarosławcu jest sporą atrakcją nie tylko dla osób, zainteresowanych pracą rybaków: można tu również zjeść efekt ich połowów (w jednej z licznych smażalni) lub kupić świeżą rybę „na wynos”. Można też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie pod jednym z kutrów. W pobliżu cumuje również kuter, którym możemy wypłynąć w rejs wycieczkowy.

Latarnia morska w Jarosławcu ma wysokość 33 metrów i w sezonie jest udostępniona zwiedzającym. Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasteczka i jednocześnie atrakcji turystycznych – trudno nie trafić, nie wypada nie zajrzeć. U podnóża latarni znajdziemy urokliwy skwer z pomnikiem rybaka oraz fontanną. Więcej informacji o tym obiekcie znajdziemy tutaj.

Aquapark w Jarosławcu oferuje rozrywki typowe dla tego rodzaju obiektów. Znajdziemy tu zjeżdżalnie, podgrzewane baseny, sztuczne fale, grota z wodospadami …. Cennik obiektu oraz szczegółowy opis oferty znajduje się tutaj.

Muzeum bursztynu zostało uruchomione w roku 2014. Jego ekspozycja prezentuje między innymi historię powstania i eksploatacji tego cennego surowca, sposób jego wydobycia oraz przykłady inkluzji (zatopionych w bursztynie dawnych zwierząt i roślin). Szczegółowe informacje na temat zwiedzania znajdziemy na stronie muzeum.

W Jarosławcu znajdziemy również rozrywki rzadko spotykane w nadmorskich miejscowościach. Jedną z nich jest możliwość odbycia jazdy treningowej na nartach lub snowboardzie. Tak, nawet w środku lata. Jeżeli chcesz zobaczyć, na czym to polega – sprawdź tutaj.

Warto też wspomnieć, że przez okolice Jarosławca przebiegają liczne szlaki turystyczne. Dzięki nim możemy spędzić czas na wędrówkach lub rowerowych wycieczkach, poznając urokliwe zakątki Pomorza. 

Inne atrakcje Jarosławca

W Jarosławcu znajdziemy też szereg atrakcji podobnych tych, jakie można spotkać w innych nadmorskich miejscowościach. Dla porządku wymieńmy je.

Motylarnia w Jarosławcu oferuje rozrywka i edukację w jednym miejscu: poznajemy świat owadów, a przy okazji – podziwiamy ich niezwykłą urodę. Motyle latają swobodnie po swego rodzaju „cieplarni”, a spragnieni wrażeń bardziej naukowych mogą się zaznajomić z ich rozmaitymi gatunkami dzięki tabliczkom informacyjnym.

Kraina Luster. Atrakcja zlokalizowana w pobliżu motylarni. Jest to typowy gabinet krzywych zwierciadeł, z kilkoma dodatkowymi rozrywkami.

Kraina Papug w Jarosławcu. Jak łatwo się domyślić, turyści mają tu możliwość oglądanie papug. Fruwają one swobodnie, a prezentują się naprawdę pięknie. Szczegółowe informacje o tym przybytku znajdziemy tutaj.

Paintball w Jarosławcu. Miłośnicy walk przy użyciu nabojów z farbą również znajdą w Jarosławcu ciekawą ofertę. Szczegółowy opis umieszczono tutaj.

Park linowy w Jarosławcu to oczywiście klasyczny podniebny tor przeszkód. Opis oferowanych atrakcji oraz cennik znajdziemy na stronie parku.

Mini Golf w Jarosławcu. Coś dla miłośników rozrywek bardziej sportowych, lecz niespecjalnie wyczerpujących fizycznie. Opis szczegółowy oferty – tradycyjnie na stronie atrakcji.

Jarosławiec – atrakcje okolic

Jak wspomniano na wstępie – wiele atrakcji znajduje się również w okolicach Jarosławca. Co warto odwiedzić?

Jarosławiec – atrakcje w najbliższej okolicy (do 20 kilometrów)

Jezierzany

Przede wszystkim warto wspomnieć o Jezierzanach. Miejscowość ta to w zasadzie „przedmieścia” Jarosławca – dzieli ją od niego odległość około 3 kilometrów. Użycie do pokonania tego dystansu jakiegokolwiek środka transportu wydaje się zbyteczne – można się tu po prostu przespacerować.

W Jezierzanach znajdziemy ciekawą Galerię Rybacką. Prezentuje ona zbiory związane z szeroko pojętym rybołówstwem. Jej stronę internetową znajdziemy tutaj. Koło galerii znajduje się też Szlak Dużych Ryb, czyli ścieżka dydaktyczna, na której możemy podziwiać makiety (powiększone) różnych morskich stworzeń.

Warto również zajrzeć nad Jezioro Wicko – ze zlokalizowanego w Jezierzanach pomostu rozciąga się wspaniały widok na ten akwen.

Nacmierz

W odległym o 4 kilometrów od Jarosławca Nacmierzu znajduje się Muzeum Ziemi Sławieńskiej. Ekspozycja związana jest z historią tych stron, chociaż spora jej część jest nastawiona na turystę – z tego względu w placówce zobaczyć można wielką bryłę bursztynu, kolekcję porcelany oraz pamiątki z okresu PRL-u.

Wicie

Warto też wybrać się do miejscowości Wicie (7 kilometrów od Jarosławca). Znajdziemy tu ustronną plażę, a Jezioro Kopań jest idealnym miejscem, by spróbować swych sił w wędkarstwie lub sportach wodnych.

Wicie to również Geograficzny Środek Polskiego Wybrzeża. Tak przynajmniej twierdzą twórcy obelisku, który się tu znalazł. Wielu geografów ma na ten temat inne zdanie.

Darłowo

Darłowo znajduje się ok. 19 kilometrów od Jarosławca i jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w tej części wybrzeża. W mieście znajduje się ciekawe muzeum (w Zamku Książąt Pomorskich) oraz kilka ciekawych zabytków z czasów, gdy miasto przeżywało okres świetności. W Darłówku – dzielnicy nadmorskiej – przyciąga uwagę most rozsuwany oraz latarnia morska.

Wycieczka do Darłowa może być bardzo interesująca, jednak poza sezonem możemy mieć problem ze znalezieniem bezpośredniego połączenia z Jarosławca.

Propozycje wycieczek z Jarosławca do bardziej oddalonych miejscowości

Warto wybrać się również do kilku nieco dalszych miejscowości.

Ustka

W położonej 30 kilometrów na wschód od Jarosławca Ustce znajdziemy kilka placówek muzealnych (m. in. Muzeum Chleba i Muzeum Ziemi Usteckiej) i liczne zabytki (zwracają wśród nich uwagę zwłaszcza bunkry – można je zwiedzać – oraz szachulcowej konstrukcji domy w centrum miasta).  Wzdłuż plaży rozciąga się tu urokliwa promenada oraz duży kompleks parkowy. Można usiąść na ławeczce (na przykład na tej z Ireną Kwiatkowską) i odpocząć po trudach zwiedzania.

Sławno (26 kilometrów od Jarosławca)

Sławno nie leży nad morzem, nie jest więc szczególnie oblegane przez turystów. W mieście znajdziemy kilka ciekawych zabytków – zwracają uwagę przede wszystkim dawne fortyfikacje i pochodzący z XIV wieku kościół.

Warto też rzucić okiem na rzeźbę „Chrystus przybywa do Sławna”.

Swołowo (27 kilometrów od Jarosławca)

Swołowo to gigantyczny, żywy skansen. Zachowało się tu wiele dawnych budynków wiejskich, które tworzą niepowtarzalny klimat miejscowości. Są one przy tym (w większości) zamieszkane. Ma to swój urok.

Oczywiście w Swołowie znajdziemy też „zwykłe” ekspozycje muzealne.

Dolina Charlotty (33 kilometry od Jarosławca)

Dolina Charlotty to wielki kompleks turystyczny, położony pomiędzy Ustką a Słupskiem. Znajdziemy w nim między innymi:

  • ogród zoologiczny i fokarium,
  • kręgielnię,
  • park linowy,
  • wypożyczalnię sprzętu wodnego i łowiska dla wędkarzy.

Jest też wiele atrakcji, przeznaczonych przede wszystkim dla najmłodszych wczasowiczów, takich jak  Kraina Bajek.

Słupsk (40 km od Jarosławca)

W Słupsku warto zobaczyć przede wszystkim zachowane zabytki. W Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się też ciekawa kolekcja twórczości Witkacego.

Miasto jest całkiem duże, więc nie brak tu instytucji kulturalnych. Jest też aquapark, ciekawe tereny spacerowe w centrum i jeszcze ciekawsze murale.

Inne atrakcje w okolicach Jarosławca

Ciekawe i warte odwiedzenia miejsca znajdziemy też w innych miejscowościach, położonych w okolicach Jarosławca. Dla porządku wymieńmy najważniejsze.

  • W Bobolinie (25 km od Jarosławca) bezpośrednio na plaży znajdują się bunkry.
  • W sąsiadujących w nim Dąbkach warto przespacerować się po urokliwych (i dobrze zagospodarowanych) brzegach Jeziora Bukowo.
  • W Bukowie Morskim (32 km od Jarosławca) zobaczyć możemy jeden z najstarszych kościołów w tej części Pomorza.
  • W Malechowie (38 km od Jarosławca) znajduje się prywatne muzeum sprzętu wojskowego.
  • W Karnieszewicach (45 km od Jarosławca) warto odwiedzić arboretum.

Warto też wybrać się do Koszalina. Miejscowość ta jest co prawda oddalona od Sławna o 60 kilometrów, jednak atrakcje, jakie w niej znajdziemy, są liczne i – niekiedy dość niezwykłe. Muzeum Sztuki Książki, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej czy Góra Chełmska z licznymi szlakami i wieżą widokową – to tylko niektóre spośród nich.

Jak dojechać do Jarosławca?

W sezonie letnim znajdziemy trochę połączeń bezpośrednich do i z Jarosławca. Na przykład:

  • PKS Koszalin organizuje przewozy na trasie z Jarosławiec – Wrocław (przez Koszalin, Piłę, Poznań. Stronę przewoźnika znajdziemy tutaj.
  • PKS Ostrowiec Świętokrzyski chwali się na swoich stronach kursami z Ostrowca do Jarosławca (przez Starachowice, Kielce, Łódź, Bydgoszcz). Niestety, nie podano rozkładów. Zainteresowanych zapraszam na stronę przewoźnika.

W przypadku, gdy chcemy udać się do Jarosławca poza sezonem, nasza podróż będzie nieco trudniejsza i zapewne spotkamy się z koniecznością przesiadki. Najlepszym miejscem na to będzie Słupsk lub Koszalin, chociaż część autobusów kursuje też np. przez cały rok do Ustki.

Zobacz też: Jarosławiec – atrakcje dla dzieci w okolicach miejscowości

 

Wróć do strony głównej.

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;

 

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

 

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

4.2/5 - (16 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *