Wyspa Sobieszewska administracyjnie stanowi część Gdańska. Jej granicę wyznaczają – oprócz wód Zatoki Gdańskiej – Wisła Śmiała, Martwa Wisła oraz Przekop Wisły (czyli jej obecne główne ujście tej rzeki do morza). Tyle odnośnie geografii. Natomiast odnośnie turystyki: Wyspa Sobieszewska oferuje atrakcje niewielkiego miasteczka (brak tłoku, puste plaże) w połączeniu z możliwością zwiedzania Gdańska, gdy plażowanie nam się znudzi. Również dalsze okolice pełne są atrakcji dla turystów.
Wyspa Sobieszewska – atrakcje
Plaże na Wyspie Sobieszewskiej są – w porównaniu z podobnymi miejscami w Trójmieście – niemal bezludne. I bardzo długie, w sam raz do spacerów. Stosunkowo duża jest odległość plaż od zabudowań (ok. 800 m w Sobieszewie), droga prowadzi jednak przez przyjemny dla oka las.
Rezerwat Ptasi Raj znajduje się w zachodniej części Wyspy, przy ujściu do Bałtyku Wisły Śmiałej. Rezerwat składa się ze zbiorników wodnych, łąk i szuwarów oraz otaczającego je lasu. Wyznaczono ścieżki, jezioro można oglądać z wież obserwacyjnych. Jak trafić: można tu dojść wzdłuż plaży (z Sobieszewa w kierunku zachodnim) lub przez las (z końca ul. Nadwiślańskiej, można dojechać autobusem 186, kierunek Górki Wschodnie, i wysiąść na ostatnim przystanku).
Rezerwat Mewia Łacha we wschodniej części Wyspy zlokalizowany jest przy samym ujściu Przekopu Wisły do Bałtyku. To miejsce gniazdowania mew i rybitw, bywały tu również widziane bałtyckie foki. Jak trafić: jeżeli wypoczywamy we wschodniej części wyspy – możemy dojść wzdłuż plaży, jeżeli np. w Sobieszewie – też możemy, ale to ładnych kilka km. Można też dojść przez las ze Świbna, a do Świbna dojechać autobusem (112 lub 212, kierunek Przegalina, najlepiej wysiąść na przystanku “Przystań”).
Przeprawa przez Wisłę – prom kursuje przez Przekop Wisły w sezonie, przeprawa znajduje się przy samym ujściu. Cennik promu znajdziemy tutaj. Po drugiej stronie Wisły wylądujemy w Mikoszewie, z którego możemy wybrać się np. na Mierzeję Wiślaną (dla niezmotoryzowanych: z drugiej strony z Mikoszewa kursuje autobus relacji Gdańsk-Krynica Morska). Dojazd dla niezmotoryzowanych: jak do Mewiej Łachy.
Izba Pamięci Wincentego Pola to zbiór pamiątek po poecie (listy, fotografie itp.). Ekspozycja obejmuje też niewielkie zbiory etnograficzne. Izba znajduje się w centrum Sobieszewa, w pobliżu skrzyżowania ulic Turystycznej i Radosnej.
Szlak Turystyczny Wyspy Sobieszewskiej to znakowana trasa turystyczna, prowadząca z centrum Sobieszewa do przeprawy promowej, łączącej Świbno z Mikoszewem. Do przejścia jest 10 kilometrów (wrócić można autobusem miejskim, więc rzecz jest jak najbardziej do zrobienia).
Wieża ciśnień z tarasem widokowym. Przy okazji rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej gdańskie wodociągi stworzyły całkiem nową atrakcję turystyczną na Wyspie Sobieszewskiej: tutejsza wieża ciśnień udostępnia turystom taras widokowy. Chęć zwiedzania obiektu należy wcześniej zgłosić, formularz dostępny jest tutaj.
Wyspa Sobieszewska – atrakcje okolic …
czyli co ciekawego zobaczymy w najbliższym otoczeniu.
Po kliknięciu w kolorową nazwę miejscowości przejdziesz do strony opisującej jej atrakcje.
Gdańsk – główne atrakcje:
- liczne muzea,
- równie liczne zabytki,
- Europejskie Centrum Solidarności,
- Centrum Hevelianum,
- kina, teatry, instytucje kultury.
Odległość Sobieszewo – centrum Gdańska: około 15 km, można dojechać komunikacją miejską;
Mikoszewo – główne atrakcje:
- przeprawa przez Wisłę,
- część rezerwatu Mewia Łacha,
- warsztaty dla dzieci;
Odległość Wyspa Sobieszewska – Mikoszewo: około 10 km (pod warunkiem skorzystania z przeprawy promowej);
Sopot – główne atrakcje:
- molo,
- skansen archeologiczny,
- Opera Leśna,
- aquapark;
Odległość Wyspa Sobieszewska – Sopot: około 27 km;
Nowy Dwór Gdański – główne atrakcje:
- Żuławski Park Historyczny,
- stacja kolei wąskotorowej;
Odległość Wyspa Sobieszewska – Nowy Dwór Gdański: około 31 km;
Gdynia – główne atrakcje:
- muzea,
- oceanarium,
- modernistyczna zabudowa centrum miasta;
Odległość Wyspa Sobieszewska – Gdynia: około 37 km;
Sztutowo – główne atrakcje:
- Muzeum Stutthof,
- Most Czterech Pancernych,
- rejsy,
- przystanek kolejki wąskotorowej;
Odległość Wyspa Sobieszewska – Sztutowo: około 42 km;
Kąty Rybackie – warto zobaczyć:
Odległość Wyspa Sobieszewska – Kąty Rybackie: około 47 km (znacznie mniej, jeżeli zdecydujemy się na przeprawę promem);
Malbork – warto zobaczyć:
- zamek krzyżacki, wpisany na listę UNESCO,
- wioskę ceramiczną,
- park dinozaurów;
Odległość Wyspa Sobieszewska – Malbork: około 61 km;
Frombork – warto zobaczyć:
- zabytki na Wzgórzu Katedralnym,
- Park Astronomiczny,
- planetarium,
- Muzeum Mikołaja Kopernika;
Odległość Wyspa Sobieszewska – Frombork: około 87 km;
Wyspa Sobieszewska – jak dojechać?
Na wyspę można dojechać autobusem miejskim, kursującym z okolic Dworca Głównego PKP w Gdańsku (linie 212, 112, 186, N9). Kursowanie autobusów zależy w znacznej mierze od stanu głównej przeprawy na Wyspę – mostu pontonowego. Może się zdarzyć, że część pasażerów zostanie poproszona o przejście przez most na piechotę (szczególnie dotyczy osób stojących; bez obaw – autobus czeka na wszystkich po drugiej stronie). Rozkład jazdy ZTM Gdańsk znajdziemy tutaj.
Zobacz tez:
Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;
Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;
Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).